Seyahat Sağlık Si̇gortası
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Seyahat Sağlık Sigortası
Seyahat Sağlık Sigortası

SEYAHAT SİGORTASI NEDİR?

Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin yapılan her seyahat öncesinde dikkat edilmesi gereken hazırlıklardan bir tanesi de sağlıktır. Sağlık adına tüm önlemlerin alınması ve olası durumlara karşı hazırlıklı olunması önemli bir konudur. Seyahat sağlık sigortası, tam da bu süreçte devreye girerek geniş kapsamlı talimatları ile yapılan seyahatlerde birçok avantaj sağlar.

Şehir içi ya da şehir dışında seyahat eden herkes için "Seyahat sağlık sigortası nedir?" sorusu büyük önem taşır. Seyahat sağlık sigortası yapılan tüm seyahatlerin süresi boyunca kullanılabilmektedir. Seyahat esnasında kişinin başına gelen ve sağlığını olumsuz etkileyen her durumda güvence imkanı sunmaktadır. Kişi seyahatini yurt dışında gerçekleştirecekse, alınacak vize için yapılması zorunlu tutulan seyahat sağlık sigortası, yurt içi seyahatlerinde zorunlu değildir, fakat yapıldığı takdirde birçok fayda sunar. İş ya da tatil amacı ile yapılan seyahatlerde kişilerin güvende olması için önemli ayrıcalıklar sunan seyahat sağlık sigortası, hastalanma ya da yaralanma gibi olası problemlerde, kişinin uygun bir sağlık merkezinde tedavi görerek giderlerinin karşılanmasını sağlar. Güvenilir ve sakin bir tatil geçirmek için sıkça tercih edilen bu sigorta çeşidi, seyahat esnasında yaşanabilecek her türlü problemin önüne geçmeyi amaçlar. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin, tüm seyahatlerde aksilikler meydana gelebilir. Soğuk algınlığı, yaralanmalar, kazalar, bavul kaybolması, hırsızlık olayları gibi problemlerin önüne seyahat sağlık sigortası ile geçilebilir. Güven sağlamasının yanı sıra, kişiyi ekonomik güvence altına alarak korur. Yolculuk esnasında, yol masraflarının giderilmesini sağlayan seyahat sağlık sigortası, maddi açıdan da birçok kolaylık sağlar. Yolculuğun iptali, rötar gibi durumlarda oluşabilecek zararları karşılayarak bireyin bütçesini korur. Yüksek güvence ve sadece tatile odaklanılan seyahatler için, aslansigorta.net ile birlikte seyahat sağlık poliçesi incelenebilir, istenilen teminatlara göz atılabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları

Seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur. Bu sigorta türü genel olarak 18 ile 65 yaş (sigorta firmalarınca değişiklik gösterebilir) arasında dileyen herkesin yaptırabildiği bir sigorta türüdür. 18 yaş altındakilere ise bir yakını, sigorta ettiren sıfatı ile bu sigortayı yaptırabilir. Sigorta en az 1 hafta, en çok 1 yıllık olarak yapılır. 1 yıl süreyi seçen sigortaların tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. 1 yıllık seyahat sigortası fiyatları sigorta şirketlerince ve düzenledikleri poliçeler bakımından farklılık gösterebilir. Seyahat sağlık sigortası genel şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigorta şirketi, poliçenin geçerli olduğu tarihler arasında meydana gelen bir kaza ya da önceden olası bir duruma bağlı olmayan hastalık sonucunda, planlanmış seyahat süresi dışında meydana gelmemesi şartı ile sigortalı kişiye poliçede belirtilen teminatları sağlamalıdır.
 • Sigorta süresi, ülke dışına çıkıldığı anın pasaport ile tespit edilmesinden sonra başlar, ülke sınırları içerisine girene kadar devam eder. Aynı şekilde yurt dışında yapılan seyahatler için sigorta süresi, ülke sınırlarına girildiği anda başlar ve ülke dışına çıkıldığı anda sona erer. Yurt içinde yapılan seyahatlerde, sigorta süresinin başlangıç ve bitiş tarihi poliçede belirtilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası içerisinde bulunan teminatlarla ilgili hizmeti sigorta şirketleri vermektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası satın alan birey seyahate gidemediği durumda, ödediği sigorta primini geri almak için poliçe başlangıç tarihinden en az 24 saat önce sigorta şirketine haber vermelidir.
 • Kişinin sigorta şirketinden aldığı poliçeler, asgari olarak bazı teminatları içermelidir. Bu teminatlar, ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi, sigortalının en yakın sağlık kuruluşuna seyahati ya da nakli, taburcu olduktan sonra ikametgah adresine nakli ve vefat eden sigortalının nakli gibi teminatlardır.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Yurt içi seyahat sağlık sigortasının zorunluluğu yoktur fakat yaptırılması, kişi için birçok fayda sağlar. Yurtiçi seyahat sigortası, kişinin ister tatil, ister iş amaçlı yaptığı seyahatler esnasında karşılaşabileceği risklere karşı koruma sağlar. Sigortalı, yurt içinde bulunan her bölgeye kolayca gidebilir, olası problemlere karşı kendini güvence altına alarak seyahatini tamamlayabilir. Fakat yurt dışı seyahat sağlık sigortası, yaptırılması zorunlu olan sigorta çeşitlerinden bir tanesidir. Yurt dışına çıkmak istendiğinde vize için yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekir. Sigorta yaptırmadan önce başvuru yapılacak ülkenin konsolosluğundan net bilgi alınabilir. Örnek olarak, Schengen sınırlarında bulunan ve bunun dışında Amerika, Kanada, Belçika gibi ülkeler, yurt dışı seyahat sağlık sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Seyahat sağlık sigortası ücretleri kapsadığı gün sayısına ve poliçede bulunan teminatlara göre farklılık gösterebilir. Sigorta yaptırırken bu koşulların da göz önünde bulundurulması gerekir. Vize gerektirmeyen ülkelerde yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak zorunlu tutulmayabilir. Fakat hangi ülke olursa olsun, sigortalı bir şekilde gidilmesi önemli bir ayrıntıdır. Bunun sebebi, gidilen ülkenin sağlık standartları yeterli seviyede olmayabilir. Böyle durumlarda kişinin yaptırdığı sağlık sigortası, bulunduğu şartlar içerisinde en iyi hizmeti almasına yardımcı olur. Yurt dışı seyahat sigortaları genellikle şu teminatları içerir:

 • Yurt dışında gerçekleşen tıbbi tedavinin teminatı,
 • Taburcu olduktan sonra kişinin ülkesindeki ikametgah adresine nakli,
 • Sigortalının seyahati ya da nakli,
 • Vefat halinde sigortalının ülkesine nakli teminatlar içerisinde yer alır.

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı

Seyahat sigortası kapsamı aşağıdaki maddeleri içerir:

 • Seyahat sigortası ile ilgili teklif alırken hangi teminatları kapsadığına dikkat etmek gerekir. Bu şekilde ihtiyaç anında teminat devreye girerek kişiye üst düzey hizmet sunar. Buna ek olarak seyahat sigortası, gidilecek ülkeyle ilgili bilgi vererek danışmanlık hizmeti sağlar.
 • Yaşanılan sağlık sorunu sürecinde tedavi olunması gerekiyorsa, ayakta ve yatarak tedavi hizmeti için maddi imkanlar sunar.
 • Sigorta şirketleri, diş tedavilerini de bu sigorta türüne ekleyebilir. Seyahat sırasında oluşabilecek ani diş rahatsızlıklarında tedaviyi teminat altına alır. Diş hizmetleri, çoğu ülkede yüksek maliyet gerektiren hizmetlerden bir tanesidir. Bu sebeple diş teminatı, sigorta yaptırmak isteyen bireyler için oldukça ilgi çekicidir.
 • Sigortalının kaldırıldığı hastanede bulunan ekipmanların yeterli olmaması durumunda daha teşekküllü bir merkeze nakil masrafları kapsam içerisindedir.
 • Ana maddelere ek olarak belirlenebilen talimatlar, sigortalı için daha kapsamlı bir hizmet anlamına gelir. Tedavi sırasında refakat eden kişilerin ulaşım ve konaklama giderleri, ilaç tedariğinin sağlanması, acil durum mesajlarının iletilmesi gibi ek talimatlar, hizmet kalitesini arttırarak sigortalıya ve ailesine güven verir.

Seyahat sağlık sigortası, türlerine ve kapsamlarına göre çeşitlilik gösterir. Bireyler bu çeşitliliği kendilerine göre düzenleyerek istenilen paketi kolayca yaratabilirler. Örnek olarak yurt dışı eğitimi almak isteyen öğrenci seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyebilir. Yurt dışı eğitim sağlık sigortası kişiyi, eğitim serüveni boyunca güvence altına alır. Sigorta şirketlerince değişebilen yaş sınırı, genellikle 65 yaş altı olarak belirlenmiştir. Bu sigorta ile hastalık ya da kaza durumunda oluşan tedavi masrafları karşılanır. Buna ek olarak müşteri hizmetleri desteği verilerek, sigortalının sormak istediği her soru kısa bir süre içerisinde cevaplanır. Vefat durumunda, ülkesindeki ikametgah adresine nakil işlemini başlatarak gideri karşılanır. Yurtdışı eğitim amaçlı seyahat sağlık sigortası fiyatları standart ve geniş paket gibi özelliklere göre değişiklik gösterebilir. Ödenmesi gereken küçük bir ek prim ile poliçenizi daha geniş kapsamlı hale getirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Seyahat sağlık sigortası, sunduğu sağlık hizmeti avantajının yanı sıra Schengen vize işlemlerinin bir ön koşulu olması sebebiyle yaptırılmaya devam etmektedir. Seyahat sağlık sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Fakat, her sigorta şirketi öncelikle yaş ve sigorta kapsamı kriterlerine göre bir fiyat belirler. 65 yaş ve altı kişilerin ödemeleri daha az olurken, 65 yaş üstü bireyler bu sigortadan faydalanmak istediği takdirde ödemeleri gereken miktar daha fazla olur. Buna ek olarak seyahat sağlık sigortası, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri arasında yapılması sebebiyle kısa süreli bir sigorta çeşidi olarak kabul edilir. Böylece sigorta primleri çok büyük farklar yaratmaz. Seyahat sağlık sigortası yaptırırken poliçenin başlangıç ve bitiş tarihine, ziyaret edilecek yerin vize şartlarına uygunluğuna ve poliçe kapsamına dikkat etmek, seyahatlerinizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

Aslansigorta.net, kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri odaklı uzman kadrosu ile birlikte ihtiyaçlara en uygun seyahat sağlık sigortası tekliflerini sunmaya devam etmektedir. Siz de hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için seyahat sağlık sigortası yaptırmak isterseniz müşteri hizmetlerine tek tuşla ulaşabilir, her sorunuzun karşılığını kolayca bulabilirsiniz. Aslansigorta.net, teknolojik imkanları ve sağlam yapısı ile müşterilerinin bütçesine uygun en iyi imkanları sunar. En uygun yurt içi ya da yurt dışı seyahat sağlık sigortası fiyat bilgisi için hemen iletişime geçerek eşsiz hizmetlere ve uygun fiyatlara sahip olun.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın