Zorunlu Deprem Si̇gortası
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Zorunlu Deprem Sigortası
Zorunlu Deprem Sigortası

DASK SİGORTASI NEDİR?

Dask sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun yönetmeliğine göre düzenlenen hususlar doğrultusundaki maddeleri kapsayan bir sigorta türüdür. Türkiye’nin coğrafi olarak bir deprem bölgesi olması ve özellikle ülkemiz için yıkıcı bir deprem olarak tarihe geçmiş olan 1999 depreminin ardından yapılması zorunlu hale getirilen Dask (zorunlu deprem sigortası) depremden kaynaklı oluşan taşınmaz zararını önlemeyi amaçlar.

Dask sigortasının yapılmadığı durumlarda kamu kurum ve kuruluşlarında işlemlerin yapılması mümkün değildir. Ayrıca elektrik ve su aboneliklerinde de Dask sigortasının yapılması gerekmektedir. Aslansigorta.net dask sigortası nedir, ne gibi durumlarda yapılır, gerekli evrakları nelerdir, iptal edilebilir mi, neleri kapsar, ne tür hasarları karşılar ve diğer tüm sorularınızı cevaplıyor.

Deprem riski bölgeler arasında değişkenlik göstermekle birlikte yıkıcı etkileri açısından kaçınılmaz sonlar yaratmaktadır. Her an risk altında olduğumuz gerçeği ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından zorunlu hale getirilen Dask sigortası tapuya kayıtlı her ev, dükkân, iş yeri ve diğer binalar için yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Siz de depremin etkilerinden korunmak için dask sigortanızı Aslansigorta.net üzerinden yaptırabilirsiniz. Sigorta alanında daha iyi bir hayat deneyimi yaşamanıza olanak sağlayan Aslansigorta.netürün ailesi içerisinde yer alan dask sigortası ile taşınmazlarınızı güven içerisinde koruyor. Sahip olduğu 20’den fazla anlaşmalı şirketi ile siz de Aslansigorta.net aracılığıyla dask sigortanızı ekstra ücret ödemeden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Doğal afetler arasında yıkıcı etki bakımından üst sıralarda yer alan depremler süre açısından kısa olsa da, sonuç olarak büyük etkiler yaratabilmekteler. Ülkemiz genel coğrafya olarak fay hatlarına yakın bir alanda konumlandığından depremin şiddeti daha çok hissedilmekte ve buna bağlı olarak hasar açısından da maliyetleri yüksek olmaktadır. Taşınmazlar deprem olduğunda ilk zarar gören alanlar içerisinde yer almaktadır. Sadece birkaç saniye süren depremler şiddeti büyük olduğunda bu süre içerisinde binlerce kişiyi sadece birkaç dakika içerisinde evinden edebilmektedir. Hasar kaybını minimal seviyede tutma konusunda etkin çözüm sunan Aslansigorta.net adresinde bulabileceğiniz Dask sigortası ile evinizi ve sigorta kapsamına giren diğer binalarınızı sigortalatarak olası bir depremde maddi hasarlarınızı minimal seviyeye indirgeyebilirsiniz. Dask sigortası yaptırma işlemleriniz Aslansigorta.net ile artık çok kolay. Dilerseniz online sistem üzerinden bilgilerinizi kolayca girerek dask sigorta işlemlerinizi sadece birkaç tık ile tamamlayabilirsiniz.

Dask Sigortası Genel Şartları

Dask sigortası bir diğer anlamı ile zorunlu deprem sigortası tapusu itibarıyla taşınmaz olarak geçen binalar, binaların içerisinde şahsa ait büro ticarethane ve benzer amaçla kullanılan yerleri kapsar. Dask sigortasının genel olarak kapsamı; depremin ardından ve depreme bağlı olarak gerçekleşen erozyon gibi felaketlerden kaynaklı olarak binada oluşabilecek zararları içerir. Bunun yanı sıra deprem anında hasar gören binalar, iş yerleri ve diğer alanlar kapsamına bina içerisinde yer alan asansör, merdiven, kolonlar, tavan, taban, çatı ve benzeri alanlarda deprem kaynaklı oluşan hasarlar da dask sigortası ile korunmaktadır. Bina ve binaya ait uzantılar dask sigortası kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Dask sigortası ile aşağıda yer alan maddeleri teminat altına alabilirsiniz. Deprem ve depremden sonra meydana gelebilecek;

  • Yangın
  • Yer kayması
  • İnfilak
  • Tsunami
  • Su baskını, sel gibi hususların maddi hasarını karşılamaktadır.

Bu hususlar çerçevesinde belirtilen alanlarda, deprem kaynaklı olan hasarlar dask sigorta poliçesinde yer alan dask sigorta bedeli tutarındaki meblağının banka hesabına yatırılması ile gerçekleşir.

Dask Sigortası İçin Gerekli Evraklar

Dask sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun belirtiği alanlar içerisine giren herkesin kanunen yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Köylerde yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte her an karşılaşabileceğiniz riski içeren depreme karşı hazırlıklı olmak ve bina güvenliğinizi korumak için isteğe bağlı olarak bu alanlarda ikamet edenlerin de yaptırabileceği bir sigorta çeşididir. Dask sigortası depreme bağlı olarak meydana gelebilecek bina içerisindeki hasarlarda, eğer binada hasar yoksa bahçe gibi eklenti alanları içermektedir.

Dask sigortasını yaptırma sürecinde öncelikli olarak talepte bulunmanızın ardından işlemin tamamlanabilmesi için yanınızda bulunması gereken birtakım belgeler vardır. Bunlar TC kimlik numarası, telefon numarası, ikametgah adresi, tapu bilgileri, binanın kullanım türü (iş yeri, ev, depo, mesken vb.), inşa yılı ve kaç metrekare olduğunu gösteren evraklardır. Bu belgelerin dask sigorta poliçesini yaptırdığınız esnada yanınızda bulunması önemlidir. Dask sigortası için gerekli evraklar bilgilerin tam ve eksiksiz olması hususunda önem arz etmektedir. Çünkü yapısı itibariyle zorunlu bir sigorta türü olan dask sigortası kişi üzerine yapılmakta olup iptali mümkün değildir. Evinizi veya dask sigortası yaptırdığınız binayı sattığınız veya el değiştirdiği gibi durumlarda ise dask poliçesi binanın devir edildiği kişiye, isim değişikliği ile geçirilebilir. "Dask sigortası ne kadar?" gibi sorularınız için evin ne derece riskli bölgede yer aldığı, metrekaresi, zemin durumu gibi kriterlere uygun olarak bir poliçe hazırlanmaktadır. Sigorta şirketi ile mülk sahibi arasında yapılan anlaşmaya göre dask sigorta anlaşması iki taraf arasında yapılmaktadır. Siz de dask sigortanızı Aslansigorta.net ile yaptırabilir detaylı bilgi için sayfa üzerinden seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Dask Sigortası Sorgulama

Dask sigortası yaptırmak, sigorta hakkında bilgi almak veya teklif almak bunun yanı sıra Dask sigortası sorgulama işlemleriniz için Aslansigorta.net'den bilgi alabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak iş süreçlerini modern bir konsept dahilinde yürüten Aslansigorta.net sayesinde sadece birkaç tık ile Dask sigortasına dair öğrenmek istediğiniz bilgilere hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. Dask sigorta sorgulama ekranına gerekli bilgilerini girerek dask sigortanızın sorgulama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Dask sigortası teknik uzmanlık gerektiren bir konu olmakla birlikte uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda kriterler bazında değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda farklılaşan Dask sigorta fiyatları şehir ve bölgelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkemiz genel itibariyle deprem bölgesi olmasının yanı sıra yapılan incelemeler ile her semt deprem riski açısından 1'den 5'e kadar derecelendirilir. 1. derece deprem bölgesi daha riskli alanları içerirken buna nazaran 5. derecede olan bölgeler risk açısından daha güvenlidir. Bu dereceler aynı zamanda bir deprem olması halinde meydana gelebilecek hasarları kapsamaktadır. Öncelikli olarak zemin incelenir. Zeminler yumuşak veya daha sert olmak üzere ayrılır. Kumsal alanları içeren zeminler yumuşak olması sebebiyle daha düşük şiddette depremlerde büyük hasar alabilirken bunun yanı sıra daha sert zeminli alanlar depremlere karşı daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bu doğrultuda yüzeyin ve bölgenin riski hesaplanır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun belirlediği kıstaslar doğrultusunda Dask sigortası fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Dask sigortası hesaplama için öncelikli olarak taşınmazın bulunduğu bölgenin riski ele alınır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun riskli alanlarda daha yüksek olmak üzere belirlemiş olduğu risk çarpanı ile evin metrekaresi çarpılır. Elde edilen sayı tekrar Dask’ın belirlemiş olduğu metrekare fiyatı ile çarpılarak Dask sigorta primi hesaplanabilir. Aslansigorta.net Dask sigortası alanında profesyonel hizmet sunuyor. Müşteri odaklı perspektifi ve müşteriyi anlamaya yönelik çalışmaları ile siz de zorunlu deprem sigortasını ekstra çaba harcamadan Aslansigorta.net ile yaptırabilirsiniz. "Dask sigortası ne kadar?" gibi sorularınız için uzman ekibimizden bilgi alarak işlemlerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Aslansigorta.net ile ekstra olarak prosedür süreçleriyle vakit kaybetmenize gerek yok. Çünkü online sistem yardımı ile işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilir ve Aslansigorta.net ile dask sigortanıza dair tüm ayrıntılara sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

"Dask sigortası nerede yaptırılır?" gibi sorularınız için Aslansigorta.net adresine göz atabilir ve cebinize uygun fiyat seçenekler ile zorunlu dask sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz. Aslansigorta.net sunduğu ürün ve hizmetleriyle güvenilir bir marka olmasının yanı sıra sigorta alanına yeni bir bakış getiriyor. Kullanışlı ara yüze sahip ekranı ve dijital iş süreçlerini sizlerle buluşturarak aradığınızı bulma kolaylığı sağlıyor. Aslansigorta.net müşteriye özel sigorta paketleri ve ürün ailesi içerisinde bulunan 20’den fazla şirket ile dilediğiniz an ulaşabilmenin rahatlığını sizlerle buluşturuyor. Dilerseniz 444 98 32 numarasından bize ulaşarak istediğiniz her an müşteri temsilcimizden destek alabilir veya internet adresini kullanarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın